Bun venit in Infernul pamantean! Perioada inchizitiei, cand orice miscare gresita poate sa iti aduca o conamnare la moarte! Nu mai stii in ce sa crezi, toti par impotriva ta. Oare te porti descurca? Traiasca Regele Henrik!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Pergamentul pierdut

In jos 
AutorMesaj
Serenity Roran
Spitar
Serenity Roran

MesajSubiect: Pergamentul pierdut   Sam Mar 21, 2009 6:39 am

Roran pasi pe coridorul intunecat insotit de doi gardieni imbracati in uniforma speciala, cu glugile pe cap: pricolul de a fi asasinati de satenii pe care ii bruscasera era din ce in ce mai mare pe zi ce trecea.
Vazu cum portile sunt deschise, simtindu-si ceafa impinsa in jos pentru a isi pleca capul.
Desi se opuse, forta bratelor ce il presau era prea mare: se aseza intr-un genunchi in fata treptelor ce duceau spre tron, vazand doar varful pantofilor Regelui.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Lun Mar 23, 2009 6:37 am

Henrik facu semn din varful degetelor gardienilor, care ii dadura drumul taranului din fata sa.
- Care ti-e cerinta tarane?
Intreba pe un ton mustind de aroganta.
Sus In jos
Catalin Androner
Paznic
Paznic
Catalin Androner

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Lun Mar 23, 2009 7:08 am

Catalin observa incercarea taranului de a se ridica in momentul in care ii daduse drumul, astfel incat il apuca de umeri tintuindu-l in genunchi.
Casca ii acoperea complet fata, asa cum se cuvenea unui gardian.

Edit by Serenity Roran: esti rugat sa iti pui un avatar.
Sus In jos
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Lun Mar 23, 2009 7:09 am

Henrik zambi satisfacut.
"Acest barbat si-a cam luat nasul la purtare. E deja a treia oara cand vine aici cu o cerere."
Sus In jos
Serenity Roran
Spitar
Serenity Roran

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Lun Mar 23, 2009 7:13 am

Roran simtii mainile puternice ale gardianului impungandu-i omplatii.
"La dracu cu ierarhia!"
- Inaltimea Sa, Regele, este rugat sa ia in considerare cererea umilului sau supus, Serenity Roran, spitar al satului Sfanta Ana. Va cer inca o data, Sire, sa imi lasati inca o saptamana de repaus inainte de a ma lega fortat de o femeie, pentru a fi Moasa la spiterie.
Sus In jos
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Lun Mar 23, 2009 7:38 am

Henrik il privi tacut, intrigat de indiciul puterii barbatului: nu tremura nici umpic in fata sa, in ciuda gardianului ce ii presa omoplatii.
Parea sa inspire mai multa deminitate decat multi dintre nobili, desi se pleca in fata oricarui stapan, Henrik stia deja din surse sigure ca nu respecta nici un cuvant al suveranilor.
- De ce Am lua in considerare cererea ta, tarane? Noi stim ca ai multe sanctiuni, cauzezi multe probleme in sat.
Henrik se opri ganditor pentru cateva clipe.
Sus In jos
Serenity Roran
Spitar
Serenity Roran

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Lun Mar 23, 2009 7:40 am

"Un blestem.... "
Roran injura aprig in mintea sa.
"Nenorocit de pergament..."
Simtii cum o picatura de sudoare i se scurge de pe frunte.
"Daca ma arunca in inchisoarea Regelui am pus-o."
Sus In jos
Primerose Kromann
inceptor
Primerose Kromann

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Lun Mar 23, 2009 12:43 pm

Primerose infasurata intr-o pelerina albastra intra in incapere oprindu-se in fata soldatilor.
Inspira adanc relaxandu-se si ridicandu-si privirea captand-o pe cea a gardianului din fata ei.
Sus In jos
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Mar Mar 24, 2009 10:08 am

Henrik o observa pe noi venita, facand semn gardienilor sa o mai retina putin timp.
- In regula, Serenity Roran, mai ai ragaz o saptamana. Nu uita, in cazul in care nu isi gasesti o nevasta care sa te ajute la spiterie, iti va fi retras acest titlu.
Sus In jos
Primerose Kromann
inceptor
Primerose Kromann

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Mar Mar 24, 2009 11:03 am

Primerose isi indrepta privirea distanta catre tron uitandu-se fara vreo problema la rege.
" Monseniore are oaspeti... De ce oare toi sunt atat de umili in fata regelui?...
Sus In jos
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Mar Mar 24, 2009 11:53 am

Henrik facu semn gardienilor, care il ridicara pe taran scotandu-l afara din sala.
"Insistent pana la DUmnezeu si mai departe... O sa obtina pana la urma ce vrea, insa trebuie sa imi joc discret cartile."
Invizibil, ii facu cu ochiul tanarului Serenity.
Apoi facu semn din mana gardienilor sa o aduca pe noua taranca in fata picioarelor sale.
Sus In jos
Primerose Kromann
inceptor
Primerose Kromann

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Mar Mar 24, 2009 12:07 pm

" Atentie si calm desavarsit."
Primerose inainta cu pasi mici dupa ce drumul ii fusese eliberat de santinelele regelui.
Se apropie oprindu-se la cativa pasi de tron. Dupa o scurta pauza savarsi o plecaciune putin mai degajata decat cele normale.
Sus In jos
Catalin Androner
Paznic
Paznic
Catalin Androner

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Mier Mar 25, 2009 10:03 am

Catalin o privi dusmanos pe femeie.
"Cum indrazneste sa fie atat de trufasa in fata Regelui?"
Totusi, cum Regele Henrik nu facu nici o miscare, astepta semnalul.
Sus In jos
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Mier Mar 25, 2009 10:18 am

Henrik o fixa cu privirea pe femeie.
- Deci, care ti-e cererea?
Sus In jos
Primerose Kromann
inceptor
Primerose Kromann

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Mier Mar 25, 2009 10:47 am

-Sa imi permiteti accesul la pergamentele tinute foarte bine sub paza soldatilor dumneavoastra monseniore.
....Pergamente ce contin informatii pretioase pentru modul savarsirilor unor potiuni si licori. Binenteles, si cateva texte foarte vechi.
Primerose zambi foarte natural, destul de relaxata asteptand reactia regelui.
Sus In jos
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Joi Mar 26, 2009 8:42 am

Henrik simtii cum o umbra ii traverseaza chipul, fiind gata sa dea sentinta finala pentru acea femeie ce i se adresase cu un astfel de tupeu.
Dincolo de toate, isi dadu seama ca el se dorea a fi un Rege rabdator si intelegator cu supusii sai, astfel incat zise pe un ton arogant:
- Stii ca dupa astfel de vorbe, legea ar prevede pedeapsa capitala, caci te-ai adresat cu o astfel de impertinenta Regelui tau.
Zambi fortat, mai mult respingator.
Sus In jos
Primerose Kromann
inceptor
Primerose Kromann

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Joi Mar 26, 2009 11:27 am

-Binenteles Sire, dar cum bine stiti si dumneavoastra nu imi permit sa folosesc cuvinte mult mai elevate, asa cum folosesc toti supusii fata de rege.
O taranca ca mine nu ar avea un asemenea prilej niciodata, asa ca, imi cer cu umilinta permisa de inferiorul meu rang iertare Majestatii voastre.
Primerose se inclina intr-o adanca plecaciune incercand sa para cat mai calma si respectuasa.
Cu toate acestea, o umbra abia schitat de pe chipul ei nu disparu, acea umbra a indraznelii. O indrazneala mai mult jucausa, dar care ar fi putut sa aduca necazuri.
Sus In jos
Regele Henrik
Rege
Rege
Regele Henrik

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Sam Mar 28, 2009 8:12 am

Henrik se incrunta usor, simtind cum sangele ii clocoteste cand isi dadu seama ca il juca pe degete.
Gandindu-se insa la imaginea pe care si-arf i creeato fata de servitori in cazul unei izbucniri, spuse pe un ton de un calm rece, arogant:
- Nu iti este aprobata cererea.
Sus In jos
Primerose Kromann
inceptor
Primerose Kromann

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   Dum Mar 29, 2009 9:59 am

Dupa o lunga pauza, ce parea interminabila, Primerose isi ridica privirea incet fixand-o asupra regelui de aceasta data. Raspunse pe un ton cat se poate de cald si binevoitor, chiar credul.
-Multumesc totusi pentru timpul acordat Sire.
Cu toate acestea, nu a schitat niciun alt gest.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pergamentul pierdut   

Sus In jos

Pergamentul pierdut
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Medieval Witches - Satul Sfanta Ana :: Curtea regala :: Sala tronului-
Mergi direct la: